Poznaj Releve

Gimnastyka artystyczna jest jedną z dyscyplin gimnastycznych, uprawianą głównie przez dziewczęta, w wieku od 4 do 25 lat. Polega na wykonywaniu układów z wykorzystaniem muzyki, które łączą w sobie elementy gimnastyczne, taniec, a także manipulację przyborami takimi jak: skakanka, obręcz, piłka, maczugi lub wstążka.

Występy gimnastyczek odbywają się na planszy o wymiarach 13×13 metrów. Układ powinien składać się z kroków tanecznych, skoków, równowag, rotacji, a także mistrzostw i ryzyk. Podczas układu gimnastyczki nie mogą wyjść poza kwadrat, gdyż jest to karane. Kilka komisji sprawdza kluczowe elementy występu:

  • trudność układu, 
  • poprawność wykonania poszczególnych elementów, 
  • technikę ciała,
  • technikę pracy z przyborem, 
  • wartość artystyczną.

Sposób punktacji w gimnastyce artystycznej zmienia się – jest ustalany co cztery lata w cyklach olimpijskich.

SKAKANKA

Wykonana z syntetycznych materiałów. Jej długość jest dostosowana do wysokości zawodniczki. Ćwiczenia z tym przyborem są bardzo dynamiczne, wymagają od zawodniczek skoczności, zwinności i koordynacji. Ćwiczenia ze skakanką powinny być płynne i wykonane z amplitudą bez załamań przyboru.

OBRĘCZ

Zrobiona z plastiku. Jej średnica wynosi 80-90 cm, a minimalna waga to 300 gram. Musi być na tyle sztywna, żeby utrzymać swój okrągły kształt. Ćwiczenia z tym przyborem oferują bardzo dużą różnorodność ruchów oraz wymagają dużych umiejętności technicznych.

MACZUGI

To jedyny „podwójny” przybór, ponieważ zawsze ćwiczy się z dwiema maczugami. Wykonane z tworzywa sztucznego o długości 40-50 cm i wadze minimum 150 gram każda. Ćwiczenia z tym przyborem wymagają rytmicznej pracy, koordynacji psychomotorycznej i dużej precyzji.

WSTĄŻKA

Wykonana z satyny lub podobnego gładkiego materiału. Szerokość to 4-6 cm, a długość minimum 6 metrów. Wstążka przymocowana jest do kijka (o średnicy 1 centymetr i długości 50-60 cm) wykonanego plastiku lub włókna.